Nové školení

Zákon č.374/2007 Sb. - Euronovela zákona č.247/2000 Sb.

Zákon č.374/2007 Sb. byl schválen 6.12.2007 a je účinný od 1.4.2008. Zákon zásadním způsobem změnil povinné školení řidičů nákladních automobilů a autobusů co do rozsahu, co do osob, kterých se dotýká i co do subjektů poskytovatelů školení.

Zákon je povinnou transpozicí směrnice č. 2003/59/ES. Směrnice zcela nově zavádí pro určité kategorie řidičů vlastnit osvědčení s platností ve všech členských státech EU. Ve většině zemí EU pro řidiče nákladních aut a autobusů dosud stačilo pouze mít řidičský průkaz. Zákon zavádí pro tyto idiče povinnost vstupního školení v rozsahu 140 nebo 280 hodin. Toto školení budou muset absolvovat po níže uvedených datech všichni noví řidiči, na něž se zákon vztahuje. Dále budou muset řidiči vždy v období 5 let absolvovat 35 hodin školení. Toto školení bude rozděleno do 5 ročních školení po 7 hodinách.

V České republice historicky bylo školení pro řidiče povinné i v minulosti. Od 1.1.2001 se vztahovalo na podobné kategorie řidičů jako dnes. Ministerstvo dopravy namísto ukončení starého systému a zavedení zcela nového k datům uvedeným ve směrnici zvolilo tento přechod dříve. Dále namísto striktního oddělení jednoho systému od druhého se ministerstvo pokusilo udělat jakýsi „spojovací můstek“ ve formě „přechodných ustanovení“ zákona. To se ovšem příliš nepodařilo.

Ministerstvo dopravy ani nepřipravilo žádnou podrobnou informační kampaň a navíc ani ke konci dubna nebyla vydána příslušná prováděcí vyhláška.