Odborníci proti trestu řidičům bez osvědčení

17.4.2008

Ministerstvo řidičům neřeklo, co mají dělat a ty teď čeká trest!

17.04.2008 - (hyp) - Zpravodajství - str. 08

Odborníci proti trestu řidičům bez osvědčení

Pan Zdeněk Pazdera jakožto řidič skupiny C nikdy nepotřeboval osvědčení o profesní způsobilosti a zákon mu neukládal, že by si ho měl vyřídit. Od 1. dubna už je musí mít, ale nemá si ho kde udělat.
Chybí totiž prováděcí vyhláška, která určuje způsob školení, rozsah a autorizované školitele. Jezdil tedy bez profesního osvědčení. Zastavila ho však policie a nyní mu hrozí správní řízení, ztráta řidičského průkazu, body a pokuta. S tím vším také ztráta zaměstnání.
Ministerstvo dopravy tvrdí, že nepochybilo a že Pazdera bohužel bude muset na školení v rozsahu 140 hodin. Vyhláška by podle slov mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky měla vyjít každým dnem. S tím však nesouhlasí předseda Asociace autoškol Ondřej Horázný:
„Panu Pazderovi žádný zákon neuložil, aby si před účinností zákona dělal staré osvědčení, které v tu dobu vůbec nepotřeboval. Zákon jemu ani dalším řidičům avií nedal žádný návod ani povinnost, jak mají postupovat. Stát však po něm od 1. dubna 2008 osvědčení požaduje, dokonce ho bude chtít potrestat, což považuji za protiústavní. Stát panu Pazderovi přitom získání osvědčení neexistencí vyhlášky, která měla být vydána nejpozději 31. 3. 2008, neumožňuje.“ Výhrady má také europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který se této problematice věnuje z hlediska evropského práva: „Stalo se to, před čím jsme varovali. Diskriminační a protievropský zákon začal tvrdě dopadat na konkrétní řidiče. Ministerstvo dopravy přitom tyto řidiče, jako je pan Pazdera, hází přes palubu, místo aby zajistilo ochranu jejich práv vyplývajících z evropské směrnice.“
Březina podle svých slov proto vyzve ministry za KDU-ČSL, aby na nejbližší schůzi vlády tuto otázku otevřeli. „Jistě je v možnostech vlády i parlamentu zajistit ve zkráceném jednání legislativnětechnickou novelou nápravu,“ dodal.

Autor: Redakce   |   Sekce: Média a školení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek